QNT Northwest Passage


QNT Northwest Passage – The Jubilee Voyage 2006/2007

 

qnt lodowoJacht skręcił gwałtownie w lewo, czekałem na rufę jak skazaniec na ścięcie głowy. Lekko zaciśnięte oczy, w głowie pustka.
Widzę Dominika z taką samą miną bez słów. Patrzymy na siebie. I potężny strzał, jak z bata przelatuje przez cały jacht.
Strzał był tak mocny, że wystrzeliło wszystkie gumy usztywniające maszt przechodzący przez pokład. Stół zaczął się lekko bujać razem z masztem.
Żagiel wytrzymał. 

 

Nie było łatwo. Wyprawa szóstki młodych ludzi, której sponsorem tytularnym było QNT, okazała się naprawdę wielkim wyczynem podróżniczym.

Celem QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006/2007 było pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego – trasy wiodącej z Atlantyku na Pacyfik szlakiem przez Arktykę – oraz opłynięcie Ameryki Północnej.

Wyprawa miała uświetnić setną rocznicę jego zdobycia przez Roalda Amundsena, norweskiego polarnika. W roku 1906 Roald Amundsen przepłynął, jako pierwszy człowiek, niedostępne Północno-Zachodnie Przejście na statku Gjoa. Jego trasa prowadziła od Grenlandii, poprzez Cieśninę Lancaster, do południowo-wschodniego wybrzeża Króla Williama.

 

amundsen

Po stu latach sześciu śmiałków postanowiło powtórzyć ten wyczyn. Ten niezwykle trudny szlak żeglarski został przez nich ostatecznie zdobyty 19 września 2006 r.(wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa, załoga jachtu “Stary” zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego). Załoga stała się tym samym najmłodszą załogą w historii podbojów tegoż szlaku – średnia wieku wynosiła 25 lat.

Wyprawa została dokładnie udokumentowana – pozostały relacje, zdjęcia, krótkie filmy, a także pasjonujący pełnometrażowy dokument „W poszukiwaniu legendy” , który pokazała telewizja Planete. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z historią tej niezapomnianej wyprawy.

 

Ekspedycja była skrupulatnie relacjonowana na specjalnej stronie.